Architektura to temat morze. Z pewnością warto jednak chociaż w kilku zdaniach wspomnieć o jednym z bardziej rozpoznawanych stylów architektonicznych jakim jest styl romański. Styl romański istniał od wieku X do mniej więcej wieku XIII kiedy to został wyparty przez architekturę w stylu gotyckim. Termin ten pojawił się jednak dopiero w wieku XIX. Ciekawostką jest fakt, że ramy trwania stylu romańskiego są tak naprawdę umowne i niezwykle trudno jest podać konkretne daty kiedy styl ten się narodził oraz kiedy został wyparty. Typowy budynek romański zwraca uwagę niezwykle prostymi bryłami geometrycznymi, które zostały ze sobą zestawione tak, że każda z nich jest bardzo dobrze widoczna. Ta cecha stylu romańskiego nazywana jest addycyjnością bryły. Wnętrze budynku w stylu romańskim jest z kolei podzielone na mniejsze części za pomocą takich elementów jak naproża, kolumny czy łuki. Ta cecha to z kolei seperatyzm wnętrza. Elementami zdobniczymi, które są typowe dla budowli w tym stylu są między innymi głowice kostkowe, triforia, biforia oraz gzymsy arkadowe. Triforia to pojęcie, które odnosi się do okien. Są to okna, które podzielone są jakby na trzy części. Jest to także galeryjka, która umieszczona została w środku kościoła.
Bardzo dziekuje za zamieszczenie tej notki, bo juz od dawna szukalam podobnego tekstu na roznych stronach zajmujacych sie taka tematyka. Bede tu czesciej wpadac.
Podziwiam styl, w jakim tekst zostal napisany, bo rzadko zdarza sie, by trafic na cos takiego na internetowym blogu. Poza tym, wpis zawiera wielu waznych informacji, wiec to nie tylko przyjemne w lekturze „lanie wody”, ale cos zdecydowanie bardziej wartosciowego. Dzieki!