O stylach architektonicznych

Tematyka architektury nie zostałaby w pełni poruszona bez wspomnienia o stylach architektonicznych. Za styl architektoniczny uważa się pewien zespół cech, które występują w budowlach pochodzących z danego okresu. Styl architektoniczny wyróżnia się określonym zasięgiem. Może to być albo zasięg regionalny albo międzynarodowy. Wszystkie najbardziej znane style europejskie cechowały się zasięgiem międzynarodowym. Przykładem stylu o zasięgu regionalnym jest między innymi styl zakopiański, którego autorem jest Stanisław Witkiewicz. Do najbardziej znanych stylów architektonicznych z pewnością zaliczany jest styl romański, gotycki, renesansowy oraz styl barokowy. Wszystkie one występowały na terenie kontynentu europejskiego w różnych krajach. Styl renesansowy obecny był od końca średniowiecza aż do momentu, w którym pojawił się styl barokowy. W różnych krajach styl ten pojawiał się jednak w różnych momentach stąd bardzo trudno jest podać jednolite daty panowania właśnie tego stylu w architekturze. Ojczyzną architektury renesansowej są Włochy. Styl renesansowy wyróżnia się tym, że zaczęto w tym okresie odchodzić od idei budowania przede wszystkim świątyń. To właśnie w tym okresie stawiano przede wszystkim na budynki użyteczne takie jak chociażby pałace.

2 komentarze do “ “O stylach architektonicznych”

  1. Oliwia napisał(a):

    Fajnie, ze w notce sa zawarte wszystkie najwazniejsze informacje, ale, mimo to, tekst czyta sie bardzo przyjemnie i latwo. Czekam na kolejne notki, bo z checia bede tego bloga odwiedzac.

  2. Anna napisał(a):

    Nie mialam pojecia o wielu kwestiach tutaj poruszonych. notka jest, co tu duzo mowic, bardzo pouczajaca. Super, ze trafilam na te strone.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *